Jesteś w: strona główna / aktualnosci
Ruszyła kampania sprzeciwiająca się patentowaniu rozwiązań programowych
[2008-03-07 12:15]  Wystartowała kampania ESP – End Software Patents – jest ona wspierana przez takie organizacje, jak Free Software Foundation (FSF), Public Patent Foundation (PUBPAT) czy Software Freedom Law Center (SFLC).

Celem akcji jest zwiększenie świadomości, do jakich problemów może doprowadzić patentowanie oprogramowania. Według twórców, jedynym wyjściem z sytuacji jest rezygnacja z patentów w dziedzinie kodu.
Jako przykład niezdrowej sytuacji End Software Patents podaje największego na świecie producenta oprogramowania, korporację Microsoft. Mimo że sama utrzymuje, iż Linux i FLOSS (Free Libre/Open Source Software - skrót pozwalający objąć jednym mianem zarówno Wolne, jak i Otwarte Oprogramowanie) narusza kilkaset jego patentów, to samo pada ofiarą procesów o odszkodowania za wykorzystywanie opatentowanych przez kogoś technik.
ESP wyjaśnia w swoim raporcie, iż w wyniku przegranych spraw patentowych Stany Zjednoczone tracą rocznie około 30 miliardów dolarów. Dla kontrastu, rejestracja wniosku patentowego nie niesie dla państwa żadnych zysków. Sytuacja ta stanowi więc problem finansowy dla całego kraju. Pikanterii dodaje fakt powstawania firm, których jedynym celem jest skupowanie takich patentów, a następnie wszczynanie procesów sądowych o odszkodowanie.

Piotr Kuźmiński

źródło: LinuxNews.pl