Jesteś w: strona główna / aktualnosci
Wystartowało Narodowe Archiwum Cyfrowe
[2008-03-10 10:30]  Ósmego marca rozpoczęło oficjalnie działalność Narodowe Archiwum Cyfrowe – pierwsza polska instytucja administracji państwowej samodzielnie tworząca i wdrażająca programy oraz systemy informatyczne bazujące na otwartym oprogramowaniu.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działając na wniosek Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, przekształcił utworzone w 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM) w Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC). Pierwszym dyrektorem NAC został twórca tej instytucji, dr Nikodem Bończa Tomaszewski.
NAC ma zajmować się m.in. archiwizacją materiałów cyfrowych, w tym „dokumentu elektronicznego”, archiwizacją zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów, digitalizacją tradycyjnych materiałów archiwalnych oraz udostępnianiem cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, również on-line.
Obok materiałów cyfrowych, NAC gromadzi także tradycyjne materiały archiwalne. W zbiorach NAC znajduje się blisko 14 mln fotografii (w tym najstarsze ferrotypy i dagerotypy), około 30 tysięcy nagrań dźwiękowych oraz prawie 2,5 tysiąca filmów. Są wśród nich m.in. archiwum (nagrania, zdjęcia oraz dokumenty) Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa, filmy wytwórni „Czołówka”, Wytwórni „Sportfilm”, „Interpress” oraz niemieckie kroniki z okresu II wojny światowej.
Zbiory NAC są bezpłatnie udostępniane w siedzibie archiwum, a stopniowo także on-line. Ponadto, NAC świadczy płatne usługi m.in. w zakresie skanowania fotografii i materiałów archiwalnych, digitalizacji nagrań, skanowania mikrofilmów, a także udziela praw do publikacji posiadanych materiałów.

Piotr Kuźmiński

Źródło: http://www.nac.gov.pl/