: wyszukaj
: login : hasło
Szkolenia online
Wyszukaj szkolenie Zarejestruj firmę
Jesteś w: strona główna / leksykon
Leksykon
Wszystkie
Przejdź do:  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] 
[22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] 
PolskiAngielskiDefinicja
prawo dostępuaccess rightZezwolenie udzielone podmiotowi na dostęp do określonego obiektu w celu wykonania operacji określonego rodzaju.
preprocesorpreprocessorProgram komputerowy wykonujący pewne wstępne obliczenia lub organizacje.
preprocesor językalanguage preprocessorJednostka funkcjonalna, której wynikiem jest wstępne przetworzenie programów.
procedura akceptacjiacceptance procedureProcedura obejmująca obiekty wytworzone podczas procesów rozwoju, produkcji i utrzymywania przedmiotu oceny, która, jako jednoznacznie wymuszona, podporządkowuje oddziaływaniom systemu nadzorowanie konfiguracji.
procedura awaryjnacontingency procedureProcedura, która jest alternatywą dla normalnej ścieżki realizacji procesu, gdy zaistnieje sytuacja nadzwyczajna ale przewidywana.
procedura składowaniabackup procedureProcedura, która umożliwia przywrócenie danych w przypadku uszkodzenia lub poważnej awarii.
proces weryfikacjiverification processProces, którego danymi wejściowymi są: wiadomość podpisana, klucz weryfikacji oraz ewentualnie parametry systemu i obiekty danych, zaś wyjściem status weryfikacji podpisu - ważny lub nieważny
procesorprocessorJednostka funkcjonalna komputera, która interpretuje i wykonuje instrukcje
procesor językalanguage processorJednostka funkcjonalna służąca do tłumaczenia i wykonywania programów napisanych w określonym języku programowania.
procesor tekstutext processor; word processorPakiet programów lub urządzenie wraz z oprogramowaniem umożliwiające użytkownikowi przetwarzanie tekstu.
profil dokumentudocument profileZestaw atrybutów służących określeniu cech charakterystycznych całego dokumentu, takich jak jego typ i format.
profil użytkownikauser profile (1)Opis cech użytkownika, zwykle wykorzystywanych do kontroli dostępu.
prognoza błędówerror predictionStwierdzenie o liczbie spodziewanych błędów w systemie lub jego części składowej oraz o ich charakterze.
program antywirusowyanti-virus program; vaccine programProgram zaprojektowany do wykrywania wirusów i, w miarę możliwości, do zalecania lub podejmowania działania naprawczego.
program arkusza kalkulacyjnegospreadsheet programProgram wyświetlający tablicę rubryk w postaci wierszy i kolumn, w którym zmiana zawartości jednej rubryki może spowodować ponowne obliczenie zawartości jednej lub więcej rubryk, w oparciu o uprzednio zdefiniowane przez użytkownika zależności między tymi rubrykami.
program diagnostycznydiagnostic programProgram przeznaczony do wykrywania, lokalizowania i opisywania defektów w sprzęcie lub błędów w programach.
program docelowytarget programPrzetłumaczona wersja programu źródłowego.
program narzędziowyutility programProgram zapewniający użytkownikom komputerów i personelowi obsługi świadczenie ogólnych i często wymaganych usług.
program wynikowyobject programProgram docelowy, który, jeśli jest to konieczne, musi zostać skonsolidowany, zanim będzie mógł być wykonany przez dany komputer.
program źródłowysource programProgram, który może być akceptowany przez określony translator.
Przejdź do:  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] 
[22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]