: wyszukaj
: login : hasło
Szkolenia online
Wyszukaj szkolenie Zarejestruj firmę
Jesteś w: strona główna / leksykon
Leksykon
Wszystkie
Przejdź do:  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] 
[22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] 
PolskiAngielskiDefinicja
klasyfikacja domyślnadefault classificationTymczasowa klasyfikacja, odzwierciedlająca najwyższą klasyfikację obsługiwaną w systemie, którą włączono do deklaracji bezpieczeństwa produktu.
klauzula bezpieczeństwasecurity classificationUstalenie konkretnego stopnia ochrony wymaganego przy dostępie do danych lub informacji, wraz z przypisaniem tego stopnia ochrony.
klauzula dostępnościdistribution statementKlauzula stosowana przy oznakowaniu dokumentu technicznego w celu określenia zakresu jego dostępności, bez dodatkowych akceptacji lub przyznawania uprawnień przy dystrybucji, wydaniu lub ujawnieniu.
klawiaturakeyboardUkład klawiszy literowych i funkcyjnych ułożonych w specjalny sposób.
klawiatura PINPIN PADZewnętrzna klawiatura (najczęściej z wyświetlaczem) podłączana do terminalu rozliczeń bezgotówkowych, służąca wprowadzeniu PIN kodu.
klient-serwer (kwalifikator)client-server (qualifier)Określenie odnoszące się do metody rozproszonego przetwarzania, w której klient uzyskuje usługi od serwera.
kliknąćclickNacisnąć i zwolnić przycisk urządzenia wskazującego w celu wybrania obszaru lub elementu obrazu za pomocą wskaźnika.
kluczkeySekwencja symboli sterujących operacjami szyfrowania i deszyfrowania.
klucz kontrolnytest keyUstalony numeryczny lub alfanumeryczny czynnik i metoda obliczania, przeznaczone do wiadomości jedynie stron korespondentów. Gdy ustalony czynnik używany jest zgodnie z uzgodnioną metodą obliczeniową, wynikiem jest wartość kontrolna.
klucz podpisusignature keyTajny element danych charakterystyczny dla danego podmiotu i wykorzystywany jedynie przez ten podmiot w procesie podpisywania.
klucz prywatnyprivate keyKlucz przeznaczony do deszyfrowania i do wyłącznego użytku przez jego właściciela.
klucz prywatny podpisuprivate signature keyTen element pary kluczy asymetrycznych podmiotu, który służy do określenia prywatnego przekształcenia podpisującego.
klucz publicznypublic keyKlucz, który jest przeznaczony do użycia przez dowolną jednostkę w celu zaszyfrowania informacji wymienianej z właścicielem odpowiadającego mu klucza prywatnego.
klucz sortowaniasort keyŁańcuch znaków zaprojektowany w celu spełnienia wymagań dotyczących operacji sortowania i scalania.
klucz szyfrowania danychdata encrypting keyKlucz kryptograficzny wykorzystywany do szyfrowania i deszyfrowania danych.
klucz (w bezpieczeństwie systemu informatycznego)"key (in computer security); cryptographic key"Ciąg bitów, który steruje operacjami szyfrowania lub deszyfrowania.
klucz (w organizacji danych)key (in organization of data)Identyfikator, który jest częścią zestawu elementów danych.
kodowanie fazowe (w komunikacji danych)phase encoding (in data communication)Kodowanie, w którym faza sygnału okresowego jest wykorzystywana do kodowania danych cyfrowych.
kodowanie karty identyfikacyjnejcard encodingZapis informacji na karcie identyfikacyjnej wprowadzony przez wydawcę karty.
kodowanie mowy"speech coding; speech encoding; speech waveform coding; the conversion of a digitized"Przekształcenie dygitalizowanego sygnału mowy w ciąg dyskretnych elementów danych zgodnie ze zbiorem reguł, który umożliwia dostatecznie dobrą rekonstrukcję sygnału mowy.
Przejdź do:  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] 
[22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40]